• Zmiana dowozów!

          • Szanowni Państwo, informujemy, że od dnia 05.02.2024r. następuje zmiana trasy nr 7 (Kcynia-Iwno-Kcynia) oraz godziny dowozów. W załączeniu nowy rozkładOd dnia 05.02.2024r. nie będzie dowozów dzieci do Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni spoza obwodu, czyli nie będą zabierane dzieci z przystanku PKS w Siernikach. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kcyni mieszkający w Siernikach będą zabierane z przystanku w Łankowicach.Poniżej nowy rozkład. Proszę wziąć pod uwagę porę roku i warunki na drogach. Możliwe są minimalne opóźnienia.                                    

            Z poważaniem  Dyrekcja Szkoły

            Dowozy_od_lutego.docx

          • KARMNIKI DLA PTAKÓW – EDUKACJA EKOLOGICZNA W KLASACH 0 - 3

          • Aktywna ochrona przyrody to jedna z form edukacji ekologicznej w klasach 0 – 3, a dokarmianie ptaków żyjących na wolności  kształtuje u naszych uczniów zachowania proekologiczne. Na prośbę Młodszego Samorządu Uczniowskiego i dzięki uprzejmości Dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni Pana Pawła Dudy wychowankowie tejże placówki wykonali trzy karmniki dla ptaków.  W piątek 12 stycznia Dyrektor Zakładu Poprawczego wraz z wychowankiem dostarczyli karmniki do szkoły. Opowiedzieli uczniom o sposobie ich wykonania i umieszczania pokarmu dla ptaków. Uczniowie mogą wsypywać pokarm w specjalne pojemniki lub zawieszać inne smakołyki na haczykach zamontowanych w karmniku. Bardzo dziękujemy !!!

          • Szkoła na piątkę z kultury – literatura

          • Projekt „Piątka z kultury” zakłada, jak sama nazwa wskazuje, edukację kulturalną uczniów naszej szkoły na pięciu płaszczyznach, obejmujących: teatr, operę, muzykę poważną, literaturę oraz malarstwo. Kompleksowe podejście do kultury, postawienie uczniów zarówno na pozycji odbiorcy, jak i twórcy kultury, ma zapewnić dzieciom i młodzieży poznanie i obycie w wielu dziedzinach związanych z kulturą, a także, co najważniejsze, kształtowanie własnych preferencji. Naszym celem jest również odczarowanie smutnego wizerunku biblioteki szkolnej, zachęcenie uczniów do jej częstszych odwiedzin poprzez wprowadzenie interesujących, nowych pozycji. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe. Zakupione zostały lektury uzupełniające oraz nowości czytelnicze, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Zapraszamy do biblioteki Działanie realizowane w ramach projektu „Piątka z kultury” dofinansowanego przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej.

          • Wspólne kolędowanie

          •  Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, to czas, kiedy Bóg się rodzi, kiedy moc truchleje, kiedy cały świat kochamy. Jedną z najważniejszych ceremoni bożonarodzeniowych, pielęgnowanych przez lud był obrzęd kolędowania. Po klasowych Wigiliach uczniowie udali się do sali gimnastycznej na wspólne śpiewanie kolęd. Każda klasa prezentowała wybraną kolędę. Między śpiewem kolęd uczniowie z Samorządu Szkolnego przypomnieli wszystkim czym jest kolędowanie. Na koniec uczniowie i Pani Dyrektor Aleksandra Doiczman złożyli wszystkim życzenia.

          • Świąteczne warsztaty w Przystani Biskupińskiej

          • W dniu 19 grudnia uczniowie klasy 1b i 2a wraz z wychowawczyniami p. Arletą Różańską i p. Daria Żyto oraz opiekunkami p. Elżbietą Wiśniewską i p. Aleksandrą Modlińską uczestniczyli w świątecznych warsztatach w Przystani Biskupińskiej. Dzięki przygotowanym aktywnościom uczniowie mieli okazję przygotować się do najważniejszych świąt w ciągu roku, Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć manualnych powstały przepiękne pierniki, ozdoby świąteczne oraz świece żelowe. W programie zajęć przewidziano również wspólny śpiew kolęd i pastorałek oraz zapoznanie uczestników z obrzędami Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec spotkania na wszystkich uczestników czekał poczęstunek i wspólne świętowanie. Uczniowie oprócz samodzielnie wykonanych ozdób zabrali ze sobą moc wrażeń i świąteczny nastrój, który udzielił się każdemu dzięki pięknej scenerii w przystani.

          • MiędzyszkolnyKonkurs Ortograficzny

          • Team z naszej szkoły w składzie Amelia Witczak, Jakub Wiącek i Krzysztof Kuliberda w czwartek 14 grudnia wywalczyli 1 miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa z Palmierowa. Była to już 20 edycja konkursu. GRATULUJEMY NASZYM MISTRZOM ORTOGRAFII!!!

          • Mikołajkowa wycieczka

          • Dzisiaj klasa 7a z wychowawczynią wspólnie z uczniami klas 7-8 że Szkoły Podstawowej w Laskownicy wybrali się do Bydgoszczy. Pierwszym punktem wycieczki był teatr. Sztuka Aleksandra Fredry,, Zemsta" bardzo nam się podobała, szczególnie postać Papkina nas rozbawiła. Niesamowite wrażenia wywarł na nas jarmark bożonarodzeniowy. Magia świąt pomimo deszczu udzieliła się wszystkim.

          • RUSZYŁY WYPIEKI PIERNIKÓW W PRACOWNI KULINARNEJ

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego miały w ostatnich dniach okazję poczuć magię świątecznych tradycji. W szkolnej sali kulinarnej wspólnie tworzyły świąteczne pierniczki. W tym miejscu chcemy podziękować paniom z KGW ,,Pokolenia" Studzienki za warsztaty z pieczenia pierników, które przeprowadziły w naszej placówce. Dzieci bardzo zaangażowały się w pracę związana z wypiekaniem i ozdabianiem słodkości. Jeszcze raz dziękujemy za owocne spotkanie i liczymy na dalszą współpracę z KGW ,,Pokolenia".

          • MIKOŁAJKI

          • Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Samorząd uczniowski w strojach elfów, mikołajek i Świętego Mikołaja częstowali uczniów słodkim cukiereczkiem i wręczali prezenty - każdy uczeń otrzymał piękną zakładkę do książki. Uczniowie ubrani byli dzisiaj w stroje z akcentem mikołajkowym. Nie zabrakło też świątecznej muzyki i zabaw na śniegu. Magia świąt zawitała dziś w progi naszej szkoły wraz z pięknymi choinkami i ozdobami świątecznymi.

          • Dzień czapki-kapelusza

          •  

             Dzisiaj w naszej szkole odbył się Dzień Zakręconej, Szalonej Czapki. Na głowach uczniów królowa ły nietypowe nakrycia głowy, które kusiły wzrokiem. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Na naszych głowach znalazły się kapelusze bardzo eleganckie, popularne czapki z daszkiem, militarne berety, a nawet zrobione samodzielnie. Nasi uczniowie i nauczyciele spisali się na medal! W imieniu SU dziękujemy za udział w kolejnym zadaniu,, Klasy na Medal".

          • Zapobiegajmy wszawicy!

          • Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.

            Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.

            Wszawica – co to za choroba

            Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.

            Co powoduje wszawicę?

            Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).

            Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?

            Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami.

            Jak leczyć wszawicę?

            W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (cała rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach.

             

            Profilaktyka wszawicy?

            Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy.

            Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację

            Jak zapobiegać wszawicy?

            Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:

            • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
            • staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
            • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
            • przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
            • uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).

             

            Szczegółowe informacje znaleźć można tutaj:https://www.gov.pl/web/gis/wszawica--leczenie-i-zapobieganie--fakty-i-mity-o-wszawicy

            wszawica_BROSZURA_A5.pdf

          • ALFIK MATEMATYCZNY

          • Ogólnopolski Konkurs Matematyczny edycja XXIX

              22.11.2023 r.

            Konkurs jest organizowany w ramach programu edukacyjnego Łowimy Talenty, który jest formą wsparcia szkół w zakresie odkrywania i rozwijania uzdolnień dzieci i młodzieży. Inicjatywa promuje talenty i osiągnięcia uczniów oraz pomaga im kształtować ważne kompetencje osobiste.

            W naszej szkole brało udział 41 uczniów z klas od 1 do 8. Na wyniki będziemy musieli poczekać około 6 tygodni. Trzymamy kciuki.

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. 13 listopada do konkursu przystąpiło 18 osób z klas 4-5 oraz 16 osób z klas 6-8. Wyniki ogłoszono 20 listopada, wręczając zwycięzcom dyplomy i nagrody. Oto wyniki konkursu w kl. 4-5: I miejsce - Lena Olędzka, II miejsce - Konrad Musiał, III miejsce - Lena Brzozowska i Mikołaj Królczyk. A zwycięzcami konkursu w kl. 6-8 zostali: I miejsce - Jakub Wiącek, II miejsce - Krzysztof Kuliberda, III miejsce - Filip Filosek. Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział.

          •    XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już za nami

          •               W piątek 17 listopada 2023r. nasza szkoła (SP Kcynia) uczestniczyła w akcji edukacyjnej ŚDTM. Od wielu lat jest to dla nas matematyczne święto. Wszyscy powtarzaliśmy tabliczkę mnożenia przez cały tydzień po to, aby ostatniego dnia zdać egzamin i zdobyć tytuł eksperta tabliczki mnożenia.

                    W ostatnich dniach dodatkowo królowały łapki, dłonie, palce…, które okazały się bardzo pomocne w rozgryzaniu matematycznych problemów. BAWILIŚMY SIĘ i przy tym uczyliśmy, świętowaliśmy i zdobywaliśmy odznaczenia. OSWAJALIŚMY matematykę.

                   PODZIĘKOWANIA dla ekipy z 7a oraz 5b oraz nauczycieli matematyki.

             Do zobaczenia za rok na Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia.

          • BARWY JESIENI - KONKURS

          • Dzieci z grup przedszkolnych naszej szkoły z sukcesem brały udział w konkursach — gminnym konkursie plastycznym pt. ,,Barwy jesieni" oraz gminnym konkursie plastyczno-ekologicznym ,,Drugie życie plastikowej butelki”. W pierwszym wzięli udział Agata Gabrychowicz i Jullia Zmudzinska z grupy Ob oraz Artur Wiśniewski, Nela Majchrzak, Lena Dubiel i Alan Kręcisz z grupy Oa. Alan Kręcisz został laureatem nagrody głównej. Z kolei w drugim konkursie laureatką spośród gminnych zerówek została Agata Gabrychowicz z grupy Ob.

          • KURTYNA W GÓRĘ

          • Klasa 1 c wraz z wychowawczynią p. Moniką Grotkowską realizując cykl tematyczny "Listopadowe inspiracje" wkroczyła w magiczny świat teatru. Dzieci poznały wiele nowych słów związanych z teatrem oraz aktorstwem, takich jak: kurtyna, kostiumy, scenografia, reżyser,sufler czy rekwizyty. Zobaczyły również jak wiele rodzajów lalek jest wykorzystywanych w przedstawieniach - pacynki, kukiełki,marionetki. Dzieci bardzo chętnie brały udział w zajęciach związanych z teatrem,na których samodzielnie wykonały kukiełki z łyżek drewnianych. Były to postacie z bajek, które zostały wykorzystane do przedstawień teatralnych prezentowanych w klasie. Odgrywanie ról przyniosło dzieciom wiele radości.

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni
      • renata_pulik@interia.pl lub nati_28@op.pl
      • ul. Wyrzyska 12, tel. (52) 589 37 39 ul. Bolesława Pobożnego 1, tel. (52) 589 37 43
      • ul. Wyrzyska 12 89-240 Kcynia Poland
    • Logowanie